تاریخچه دانشكده

  

 

 

 

دانشکده دندانپزشکی مشهد، توسط دکتر بدری تیمورتاش و دکتر امیراسماعیل سندوزی در سال 1344 تاسیس شد. این دانشکده، دوّمین دانشکده دندانپزشکی در ایران بود که در چارچوب تحصیلات عالی، مدرک دانشگاهی دکترای دندانپزشکی (DDS) را به دانش‌آموختگان خود اعطا کرد. طرح پیشنهادی تاسیس این دانشکده، در اوایل دهه 1330، به سازمان برنامه و بودجه ایران ارائه شده بود.


 

 

   
   

دکتر فریدون فرزین، اولین رئیس این دانشکده بود و دکتر بدری تیمورتاش معاون اداری-مالی ایشان و دکتر امیراسماعیل سندوزی معاون فرهنگی ایشان بودند. در سال 1346، دکتر فرزین به ریاست دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی انتخاب شدند و  دکتر بدری تیمورتاش دوّمین رئیس دانشکده دندانپزشکی مشهد شد. ایشان، اوّلین بانوی دندانپزشکی بودند که به عنوان رئیس یک دانشکده دندانپزشکی در ایران انتخاب شدند.


 

   
 

 

درابتدا، کلاسهای درس و لابراتوآر‌های دندانپزشکی در خیابان اسرار و بخشهای درمانی در انتهای خیابان کوهسنگی قرار داشت. ساختمان کنونی دانشکده دندانپزشکی، در سال 1353، در سه بلوک ساختمانی و در دو طبقه در زیربنای 20000 مترمربع در ابتدای بلوار وکیل‌آباد ساخته و در سال 1396، سومین طبقه به ساختمان اصلی افزوده شد.
 

 

   
 

از سال 1358، دانشکده دندانپزشکی مشهد با آغاز دوره‌های تخصصی جراحی دهان و فک و صورت و اندودانتیکس برنامه‌های آموزشی خود را گسترش داد به طوریکه اکنون این دانشکده در 10 رشته تخصصی و دو دوره فلوشیپ در یک محیط آموزشی کم‌نظیر،  دانشجو می‌پذیرد. تاکنون، 3008 دندانپزشک عمومی، 704 دندانپزشک متخصص از این دانشکده دانش‌آموخته شده‌اند و 740 دانشجو و 90 رزیدنت در حال تحصیل در دوره‌های عمومی و تخصصی دندانپزشکی در این دانشکده هستند.

 

 
 


 

   
       درحال حاضر، این دانشکده دارای هشت کلاس درس (با ظرفیت هرکلاس=100 نفر)، چهار سالن سمینار، یک کتابخانه با سیستم باز، یک تالار اجتماعات با ظرفیت 300 نفر، یک بیمارستان دندانپزشکی جهت انجام درمانهای تحت بیهوشی، 10 بخش درمانی دندانپزشکی که روی هم‌رفته 330 واحد درمانی دندانپزشکی را تشکیل می‌دهند، یک پایگاه دائمی اورژانس 115، یک لابراتوآر مرکزی، چهار لابراتوآر پروتز، سه پِره کلینیک، واحد لیزر، آزمایشگاه مواددندانی، دو سالن غذاخوری ویژه دانشجویان و کارکنان با ظرفیت 200 نفر در زیربنایی به مساحت 25000 مترمربع است و بزرگترین دانشکده دندانپزشکی ایران به شمار می‌رود.