دانلود شماره های داخلی دانشکده

شماره مستقیم همه داخلی های دانشکده دندان پزشکی مشهد ٣٨۰۶٧ می باشد که ٣ رقم آخر آنها داخلی های مورد نظر می باشد .
 مثل پذیرش صبح اتاق ١00 که مستقیم آن عبارت است از٣٨۰۶٧١00

معرفی بخش ها ی دانشکده

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش پاتولوژیدر این بخش نمونه های پاتولوژی مربوط به شیفت صبح دانشکده و کلینیک ویژه ، نمونه های بیماران جراحی شده در سایر بیمارستانهای سطح شهر و یا نمونه های ارسالی از مطب پزشکان پذیرش می شود.
امکان تحویل بلوک های پارافینی و اسلایدهای نمونه ها وجود دارد و با درخواست کتبی پزشک معالج و ارائه مدرک شناسایی تحویل بیمار می شود.
در بایگانی جواب های پاتولوژی امکان دسترسی مراجعه کنندگان به پاسخ های نمونه های بافتی از سال 1349 تا به حال فراهم است. 
 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش ارتودنسی


دندانهای نامنظم، شلوغ و بیرون زده از زمانهای خیلی دور برای بعضی افراد به عنوان یک مشکل مطرح بوده است و تلاش برای رفع این مشکلات به حداقل 1000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در آثار یونان و اتروسکان (از توابع ایتالیا) دستگاههای ارتودنسی ابتدایی (که با کمال تعجب خوب هم طراحی شده بودند) یافت شده است. با تکامل دندانپزشکی در قرون 18 و 19 تعدادی وسیله درمانی توسط مؤلفین مختلف برای مرتب کردن دندانها ارائه شد و به سرعت تکامل یافت. با تلاش ادوارد انگل در دهه 1890 ارتودنسی به عنوان یک رشته تخصصی در دندانپزشکی مطرح و شناخته شد و انگل نیز «پدر ارتودنسی نوین» لقب گرفت. به طور خلاصه، اهداف ارتودنسی نوین را می توان برقراری بهترین تعادل بین روابط اکلوزال، تأمین زیبایی دندانها و صورت، ثبات نتایج به دست آمده، بقاء طولانی مدت دندانها و ترمیم سیستم دندانی دانست. در حال حاضر ارتودنسی به طور رسمی از طرف انجمن ارتودنتیستهای آمریکا به صورت زیر تعریف شده است:

 

ارتودنسی بخشی از دندانپزشکی است که به نظارت، هدایت و تصحیح ساختارهای دندانی و صورتی در حال رشد و یا فاقد رشد اختصاص دارد و شامل مواردی است که به حرکت دندانها یا اصلاح بدشکلی ها (مالفورماسیون ها) و روابط غلط استخوان فکها نیاز دارد. دستیابی به این هدفها از طریق تنظیم روابط دندانها و استخوانهای صورت و با اعمال نیرو و یا تحریک و تغییر مسیر نیروهای فانکشنال در داخل مجموعه جمجمه و صورت تحقق می پذیرد.

 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش بیماریهای دهان


دانشکده دندانپزشکی مشهد از سال 1344 تاسیس شده است. تا سال 1364 دروس علمی و تئوری رشته بیماریهای دهان توسط متخصصین پاتولوژی تدریس می شده است. که دکتر حسین پور جاجرم نیز از سال 62 در این امر همکاری داشته اند. از سال 64 با ورود آقای دکتر جوادزاده رشته بیماریهای دهان شکل تازه ای بخود گرفت و کلیه واحدهای مربوط به این رشته توسط ایشان و آقای دکتر حسین پور جاجرم بعنوان اولین متخصصین رشته بیماریهای دهان در مشهد تدریس می شد. بعد از آن با جذب متخصصین دیگر این رشته از جمله دکتر زارعی، دکتر صنعت خانی و دکتر دلاوریان بر تعداد متخصصین این رشته افزوده شده تا جایی که هم اکنون گروه بیماریهای دهان دارای یک استاد، 5دانشیار و 2 استادیار می باشد.

گروه بیماریهای دهان تا سال 81 با گروه پاتولوژی و رادیولوژی مشترک بوده است و با جدا شدن گروه پاتولوژی (1381) و رادیولوژی(1388) ، این گروه به کار خود ادامه داده است.

از سال 73 گروه بیماریهای دهان شروع به ترتیب متخصص در این رشته با حضور 3 نفر دستیار نموده است و در حال حاضر دارای 7 دستیار می باشد و در برخی سالها دستیاران این رشته موفق به کسب رتبه های برتر در آزمون بورد تخصصی شده اند.

از جمله فعالیت های ویژۀ این گروه تاسیس کلینیک دردهای دهان و فک و صورت می باشد که به همت آقای دکتر جوادزاده در سال 81 به عنوان یک مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی کار خود را آغاز نموده و از سال 84 بعنوان یکی از واحدهای پژوهش مرکز تحقیقات دبیماریهای دهان، فک و صورت بصورت مستمر و بلاوقفه (حتی در ایام تابستان) به فعالیت خود ادامه می دهد. لازم به ذکر است که این کلینیک از حضور دائمی متخصص اعصاب و روان در کنار متخصصین بیماریهای دهان برخوردار است و در صورت نیاز مشاوره های لازم با سایر متخصصین صورت می گیرد.

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش پریودنتیکس


پریودانتیکس علمی است که به بررسی انساج نگهدارنده اطراف دندان در حالت بیماری و سلامت می پردازد و اهمیت این رشته از آنجا معلوم می شود که بدانیم بیماریهای پریودنتال به عنوان دسته ای از بیماری های عفونی بوده که شایعترین بیماری عفونی در بزرگسالان بعد از سرماخوردگی و عامل اصلی از دست رفتن دندان ها در بالغین می باشد.

امروزه ثابت گشته است که بین بیماریهای پریودنتال و بسیاری از بیماریهای سیستمیک ارتباطی دو سویه وجود دارد بطوریکه این بیماریها می توانند ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی – سکته های مغزی – بیماریهای کلیوی – سقط جنین – زایمان زودرس – نوزادان نارس – دیابت و بسیاری بیماریهای دیگر را افزایش دهند. از طرفی تأثیر بسیاری از بیماری های سیستمیک می توانند بر سلامت پریودنشیوم تأثیر گذاشته و بیماری با شدت بیشتری بروز نماید . بیماریهای پریودنتال منجر به از دست رفتن ساپورت دندانی و در نهایت از دست رفتن دندان می شوند. بنابراین کمک در جهت حفظ دندانها بدون توجه به سلامتی بافتهای اطراف دندان مقدور نمی باشد که پریودنتیکس سعی می نماید اولاً در جهت حفظ سلامتی بافتها با آموزش و تأکید بر بهداشت دهان و دندان اقدام نماید و از طرفی با برگرداندن سلامتی به بافتهای دارای بیماری سعی در جهت ارتقاء سلامتی نماید و از آنجائیکه حفظ دندانها علی رغم سعی و تلاش فراوان توسط همکاران دندانپزشکی در همه موارد مقدور نمی باشد و از طرفی بدلیل تروماهای ناخواسته در مواردی دندان ها از دست می روند جایگزین کردن دندان های از دست رفته همواره مورد توجه بوده بطوریکه در حال حاضر پیشرفته ترین و بهترین روش جایگزینی دندان ایمپلنت با کاشت دندان می باشد که درمانی است گروهی متشکل از همکاران پریودنتیست، جراحان فک و صورت و متخصصین پروتز همکاران پریودنتیست با آموزشهائی که می بینند
می توانند نقش بسیار مؤثری در این مهم ایفا نمایند.
 
 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش پروتز

پخش پروتزهای دندانی این دانشکده از ابتدای تاسیس با کادر ثابت شامل جناب آقایان دکتر پرویز آذرمهر،دکتر حدادیان و دکتر صابری شروع به کار کرد و بعد از چندی آقای دکتر بهارلو و آقای دکتر شریفی به این کادر افزوده شدند.بخش پروتز تا سال 1358 دانشجویان تخصصی خود را برای گذراندن دوره رزیدنتی به صورت بورسیه به دانشگاه جورج تاون (George Town ) امریکا برای ادامه تحصیل می فرستاد . بخش تخصصی پروتز های دندانی بعد از انقلاب به علت عدم امکان اعزام دانشجو بصورت بورسیه  کار خود را با پذیرش 2 دستار تخصصی ( آقای دکتر مهدویان و آقای دکتر نقیبی ) در سال 1360 شروع نمود. اساتید آن زمان در بخش تخصصی پروتزهای ثابت خانم دکتر رکنی و آقای  دکتر گوهریان و در بخش تخصصی پروتزهای متحرک آقای دکتر شریفی و آقای دکتر حدادیان بودند. به علت شروع انقلاب فرهنگی پذیرش دستیار تخصصی و برگزاری آزمون بورد تخصصی پروتزهای دندانی برای چندین سال متوقف شد .

پذیرش دستیار در سال 1363با پذیرش 3 دستیار (آقای دکتر خدیوی، آقای دکتر قره چاهی و خانم دکتر جهانیان ) انجام گردید و از آن سال تا کنون هر سال به طور متوسط 2 الی4  رزیدنت تخصصی در بخش پروتزهای دندانی پذیرش می شود، به همین دلیل هر سال تعداد 12 دانشجو تخصصی در سالهای 1 الی 4 دستیاری پروتز مشغول به تحصیل اند. بخش پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی مشهد در ابتدا با 4 کادر هیئت علمی شروع بکار نمود که این تعداد در سالهای 1370 تا 1375 به 25 نفر رسید ولی از سال 1375 به بعد با بازنشسته شدن جمعی از اساتید از کادر هیئت علمی این بخش به تدریج کاسته شد و هم اکنون با 15 کادر هیئت علمی به فعالیت خود ادامه می دهد .

اساتیدی که از ابتدا تا کنون سمت مدیریت گروه پروتز را به عهده داشته اند عبارتند از آقای دکتر آذرمهر، آقای دکتر خاوری ،آقای دکتر نیکوکاری ،آقای دکتر شریفی، آقای دکتر صابری، خانم دکتر رکنی ،آقای دکتر شریعت ،آقای دکتر مهدویان، آقای دکتر شریفی، آقای دکتر گوهریان، آقای دکتر سالاری، خانم دکتر رستم خانی، آقای دکتر قنبرزاده، آقای دکتر قره چاهی،  آقای دکتر قهرمانلو، خانم دکتر سیفی و آقای دکتر دشتی.                                           

بخش تخصصی پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی مشهد این افتخار را دارد که یکی از بخش های فعال و مطرح در زمینه آموزش و تامین کادر مورد نیاز بخش پروتز دانشکده های دندانپزشکی ایران بوده و فارغ التحصیلان آن تا کنون رتبه های متعددی را (اول تا سوم ) در امتحانات بورد تخصصی کسب نموده اند. 

 

 

 

P1100300.JPG - 4.42 MB
به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش ترمیمی


پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند
      السواک شطر الوضوء شطر الایمان
مسواک زدن از مقدمات وضو است و وضو از مقدمات ایمان

درمانهای ترمیمی در موارد زیر تجویز می شود


پوسیدگی ها
دندانهای بدشکل ، نازیبا، شکسته و بدرنگ (سفید کردن دندانها)
ترمیم یا جایگزینی ترمیم های معیوب قبلی
ترمیم دندانها پس ازمعالجه ریشه یا عصب کشی 
 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش جراحی

 

 

 گروه جراحي دهان و فك و صورت يكي از بخش هاي زير مجموعه دانشكده دندانپزشكي مشهد مي باشد كه فعاليتي گسترده تر از محدوده دانشكده را دارد. اين گروه داراي بخش فعال در بيمارستان هاي قائم (عج) و امدادي شهيد كامياب مي باشد. فعاليت در بيمارستان امدادي شهيد كامياب شامل خدمت رساني به بيماران دچار سانحه و تصادفات مي باشد كه بصورت آموزشي و درماني عليرغم درمان بيماران آموزش تخصصي با وجود رزيدنت هاي مقيم انجام مي شود و در بيمارستان قائم (عج) بخش جراحي دهان، فك و صورت به درمان بيماران دچار ناهنجاريهاي فكي و صورتي جراحي هاي ارتوگناتيك و زيبايي و نيز پاتولوژي مي پردازد. در حال حاضر اين گروه داراي رزيدنت در 5 سال تحصيلي مي باشد.

 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش جراحی

گروه جراحي دهان و فك و صورت يكي از بخش هاي زير مجموعه دانشكده دندانپزشكي مشهد مي باشد كه فعاليتي گسترده تر از محدوده دانشكده را دارد. اين گروه داراي بخش فعال در بيمارستان هاي قائم (عج) و امدادي شهيد كامياب مي باشد. فعاليت در بيمارستان امدادي شهيد كامياب شامل خدمت رساني به بيماران دچار سانحه و تصادفات مي باشد كه بصورت آموزشي و درماني عليرغم درمان بيماران آموزش تخصصي با وجود رزيدنت هاي مقيم انجام مي شود و در بيمارستان قائم (عج) بخش جراحي دهان، فك و صورت به درمان بيماران دچار ناهنجاريهاي فكي و صورتي جراحي هاي ارتوگناتيك و زيبايي و نيز پاتولوژي مي پردازد. در حال حاضر اين گروه داراي رزيدنت در 5 سال تحصيلي مي باشد.

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش کودکان

کلید سلامت و تندرستی بدن، تامین سلامتی دهان و دندانهاست و یکی از فلسفه های وجودی رشته دندانپزشکی کودکان، پیشگیری از بروز بیماریهای دهان و حفظ سلامت دندان ها در کودکان و نوجوانان از دوران قبل از تولد، دوره دندانهای شیری، دوره دندانهای مختلط و دائمی است.

پایه و اساس موفقیت در دندانپزشکی کودکان، کنترل رفتار کودکان و حصول برقراری ارتباط با آنان در کلینیک دندانپزشکی می باشد.

انتظار آنست که با بکارگیری صحیح مهارت های کنترل رفتاری، ضمن توفیق در ارائه خدمات آموزشی، پیشگیرانه و درمانی به کودکان و نوجوانان، زمینه ایجاد نگرش مثبت به دندانپزشک، دندانپزشکی و مراقبتهای دندانی در اذهان آنها فراهم شود و این ذهنیت بتواند بر سلامت دهان و دندان و به تبع سلامتی آنها در تمام طول عمر تاثیر مثبت و بسزایی داشته باشد.

 

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش درمان ریشه

گروه درمان ریشه (اندودانتیکس) دانشکده دندانپزشکی مشهد همزمان با تأسیس دانشکده در سال 1344 به سرپرستی آقای دکتر اسماعیل سندوزی که یکی از بنیانگذاران دانشکده دندانپزشکی مشهد بودند به طور مشترک با گروه ترمیمی، تحت نام گروه ترمیمی و اندو فعالیت خود را شروع نمود. پس از ایشان، خانم دکتر صمیمی به سمت مدیریت گروه برگزیده شدند. اولین همکاران ایشان در بخش اندو آقای دکتر مهدی منصف و آقای دکتر رضا معینی بودند. پس از دکتر صمیمی، دکتر مهدی منصف و سپس دکتر رضا کاظمی به سمت مدیریت گروه انتخاب شدند.
لازم به ذکر است که گروه درمان ریشه مشهد توانسته است با تربیت دندانپزشکان و متخصصین درمان ریشه زیادی در سراسر کشور، به عنوان یکی از قویترین گروه های درمان ریشه در ایران باشد و بسیاری از متخصصین اندودنتیکس کشور را که در دانشگاه های سراسر کشور از قبیل تهران، شهید بهشتی، اصفهان، تبریز، اهواز، زاهدان، رفسنجان،همدان، قزوین، بابل، کرمان، ساری، گرگان، رشت و... هر کدام منشاء خدمات زیادی در جهت اعتلای دانش دندانپزشکی کشور و سلامت بهداشت دهان و دندان هموطنان بوده اند به جامعه پزشکی کشور تقدیم نماید.

به نام او که برترین برترین هاست

آشنایی با بخش رادیولوژی

رشته رادیولوژی فک و صورت یکی از رشته های تخصصی نوین در دندانپزشکی محسوب می شود که در سالهای اخیر رشد چشمگیری در زمینه تعداد متخصصین این رشته و فعالیت های آنان داشته است.

رزیدنت های رشته رادیولوژی فک و صورت در طی سه سال با اصول فیزیک، رادیوبیولوژی ، تکنیکهای تصویربرداری فک و صورت و نیز تفسیر ضایعات این ناحیه آشنا می شوند.

هم اکنون در بخش رادیولوژی کلیه رادیوگرافی های داخل و خارج دهانی به صورت آنالوگ و دیجیتال و نیز تصویربرداری تخصصی CBCT انجام شده و زیر نظر متخصصین این رشته تفسیر می گردد. تشخیص انواع ضایعات داخل فکی، مشکلات مفصل تمپورومندیبولر، بیماریهای غدد بزاقی و ارزیابی کمی و کیفی استخوان جهت قراردهی ایمپلنت و .... با کمک دستگاه های رادیوگرافی و سونوگرافی (جهت بررسی نسج نرم) امکان پذیر می باشد.

همچنین این بخش در ارتباط تنگاتنگ با مراکز رادیولوژی پزشکی بوده و تبادل اطلاعات بین این گروهها صورت گرفته و در این راستا چندین طرح مشترک پژوهشی نیز به انجام رسیده است. تفسیر ضایعات فک و صورت در کلیشه های رادیوگرافی معمولی واسکنهای CTو CBCT و مشکلات TMJ و دیسک در نگاره های MRI و ضایعات غدد بزاقی در تصاویر سونوگرافی توسط متخصصین این رشته انجام می پذیرد.