تاریخچه دانشكده

بازدید: 15596

  دانشکده دندانپزشکی مشهد در سال 1344 تاسیس گردیده است و از آن زمان تاکنون به تربیت و آموزش فارغ التحصیلان متعدد در رشته دندانپزشکی و تخصص های مختلف این رشته همت گمارده است. دانشکده دندانپزشکی مشهد اکنون یکی از مراکز عمده تربیت دندانپزشکان در کشور به شمار می اید. به علاوه این دانشکده به همراه مرکز تحقیقات دندانپزشکی مشهد یکی از مراکز پژوهشی مهم در زمینه پژوهش های مختلف در علوم دندانپزشکی در کشور است.

در حال حاضر تحقیقات در اکثر زمینه های مرتبط بطور فعال در حال انجام است. این تحقیقات برگرفته از اولویت های پژوهشی دانشکده است. برخی از این اولویت ها عبارتند از :  پژوهش در آموزش دندانپزشكي، تعيين روشهاي درماني مناسبتر مورد نياز جامعه، 3) روشهاي ارتقاء بهداشت دهان در جامعه، کنترل عفونت در دندانپزشکی، هدایت ارتقاء کیفیت تولید مواد و وسایل دندانپزشکی در داخل کشور و تعیین و اصلاح رفتارهای مربوط به شیوه زندگی افراد در رابطه با سلامت دهان و دندان.

 

   
 

 

در حال حاضر 11 گروه در دانشکده دندانپزشکی وجود دارد که عبارتند گروه رادیولوژی فک و صورت، گروه جراحی فک و صورت ، گروه پریودانتیکس، گروه اندودانتیکس، گروه بیماریهای دهان، گروه ارتدانتیکس، گروه دندانپزشکی ترمیمی و زیبائی، گروه پروتزهای دندانی، گروه دندانپزشکی اطفال و گروه آسیب شناسی دهان، فک و صورت و گروه دندانپزشکی سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي و تعداد اعضاء هیئت علمی مشغول به کار در این گروه ها جمعاً 110 نفر است که شامل 15 استاد، 36 دانشیار و 57 استادیار و 3 مربی هستند.

   
 
مراکز پژوهشی موجود در دانشکده به کار هدایت تحقیقات کلینیکی و آزمایشگاهی در زمینه علوم دندانپزشکی فعالیت دارند و شامل واحد پژوهش های حیوانی، واحد پژوهش های مواد دندانی، واحد پژوهش های ایمپلنت دندانی، واحد پژوهش های پروتزهای دندانی و واحد پژوهش دردهای فکی صورتی می باشند. علاوه بر این واحدها، 10 بخش دانشکده جمعاً بیش از یکصد و هفتاد یونیت دندانپزشکی را در خود جای داده اند که به موازات امر درمان بیماران و آموزش دانشجویان عمومی و تخصصی، به امر تحقیقات بالینی در زمینه های دندانپزشکی می پردازند.تعداد دانشجویان دانشکده دندانپزشکی در حال حاضر 450 و تعداد رزیدنت های تخصصی 103 نفر می باشند
کتابخانه دانشکده در طبقه دوم دانشکده با بیش از 4500 جلد کتاب لاتین و 3000 جلد کتاب فارسی در اختیار استفاده کنندگان قرار دارد. به علاوه آرشیو کامل و جامعی از ژورنالهای انگلیسی زبان در کتابخانه وجود دارد و در حال حاضر کتابخانه از اشتراک (آبونمان) 16 عنوان ژورنال دندانپزشکی بین المللی معتبر برخوردار است. منابع on line متعددی نیز از طریق سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اختیار دانشجویان و اعضاء هیئت علمی قرار دارد. سه سالن اینترنت جداگانه مخصوص اعضاء هیئت علمی ، دستياران و دانشجویان در کار جستجوی منابع الکترونیک علمی با بیش از 40 دستگاه کامپیوتر در اختیار اعضاء قرار دارد.
 

 

   
           

 

 

منوي اصلي صفحات داخلی