گروه ارتودانتیکس

بازدید: 8113
 
         
 

 

مدیر گروه ارتودانتیکس : دکتر آرزو جهان بین

 پست الکترونیک: jahanbina[at]mums.ac.ir
   
   

تاریخچه

تاريخچه گروه ارتودانتیکس

گروه ارتودنسی (ارتودنتیکس) دانشکده دندانپزشکی مشهد از سال 1347 یعنی 3 سال پس از تأسیس دانشکده به طور مشترک با گروه اطفال تحت نام گروه ارتودنسی و اطفال فعالیت خود را شروع نمود. در ابتدا آقای دکتر علی اکبر بهرمان، عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی (ملی سابق)، به صورت استاد پروازي وظیفه آموزش در بخش ارتودنسی را بر عهده داشتند. سپس آقای دکتر امیر خاوری، مسئولیت آموزش در بخش ارتودنسی را عهده دار شدند که ایشان نیز در سال 1353 به دانشکده دندانپزشکی تهران منتقل گشتند.  آقای دکتر عباسعلی صحافیان که جزو دوره اول فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی مشهد بودند پس از گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی در دانشگاه منچستر انگلستان در سال 1353 به ایران مراجعت نموده و به عنوان اولین عضو هیأت علمی رسمی بخش ارتودنسی مشغول به کار شدند. در سال 1354 خانم دکتر طاهره جلالی که دوره عمومی دندانپزشکی را در دانشکده دندانپزشکی تهران گذرانده بودند پس از گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی در دانشگاه منچستر انگلستان به بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی مشهد ملحق گشتند. سرکار خانم دکتر سلیم پس از فارغ التحصیلي دوره دکتراي دندانپزشکي از دانشگاه ملي، مدتي به عنوان مربي و پس از گذراندن دوره تخصصي خود در دانشگاه جرج تاون آمریکا بمدت 3 سال به عنوان عضو هیأت علمی در بخش ارتودنسی فعالیت نمودند. ایشان  در سال 1359 به دلیل مسافرت به خارج از کشور دانشکده را ترک کردند. آقای دکتر محمد باصفا که دوره تخصصی ارتودنسی را در دانشگاه کلمبیای نیویورک گذرانده بودند، در سال 1361 در بخش ارتودنسی شروع به کار نمودند.

وزارت بهداشت و درمان در سال 1363 بخش ارتودنسی مشهد را واجد شرايط تدريس آسيستان تخصصي تشخيص داد. در این سال دوره تخصصی ارتودنسی به سرپرستی آقای دکتر صحافیان و همکاری آقای دکتر باصفا و خانم دکتر جلالی در دانشکده راه اندازی گردید و اولين دستياران دوره تخصصي در این بخش پذیرفته شدند. اولین فارغ التحصیل این رشته خانم دکتر مهری زرین قلم از مربیان بخش ارتودنسی بودند که پس از گذراندن دوره تخصصی به کار خود در این بخش ادامه دادند. فارغ التحصیلان دوره دوم تخصصی آقایان دکتر براتعلی رمضان زاده، دکتر مجید قنبرزاده و دکتر ایمان پدیسار بودند. از سال 1363 به بعد هر سال تعداد 2 تا 4 دستیار تخصصی ارتودنسی در این بخش آموزش دیده اند و در مجموع قریب به 80 متخصص ارتودنسی تا به حال از این بخش فارغ التحصیل شده اند که علاوه بر تأمین کادر هیأت علمی گروه، تعدادی نیز در سایر دانشکده های دندانپزشکی کشور به آموزش رشته ارتودنسی مشغول می باشند. لازم به ذکر است در سال 1374 گروه ارتودنسی به طور رسمی از گروه اطفال مجزا شد و به عنوان یک گروه مستقل به فعالیت خود ادامه داد. در مدت 40 سال بيش از هزار فارغ التحصيل دکتراي دندانپزشکي دانشکده مشهد، هر کدام 7 واحد ارتودنسي شامل 3 واحد نظري و 4 واحد عملي را گذرانده اند.

لازم به ذکر است که گروه ارتودنسی توانسته است با کسب رتبه های برتر بورد تخصصی در چندین سال متوالی  (1367، 1372، 1374، 1378، 1379، 1380، 1381، 1382، 1383، 1384، 1385، 1387، 1388، 1389) یکی از افتخارآمیزترین گروه های تخصصی دانشکده دندانپزشکی مشهد باشد و تا کنون صدها پايان نامه دکترای عمومی و ده ها پايان نامه تخصصي و تعداد زيادي مقالات علمي فارسي و انگليسي در ژورنال هاي داخلي و خارجي معتبر منتشر نموده است.

از جمله فعالیت های ویژه این گروه پذیرش و درمان بیماران دارای شکاف کام و لب می باشد که در ابتدا جناب آقای دکتر صحافیان فعالیت در این قسمت را آغاز نمودند و از سال 1382 کلینیک شکاف کام و لب به صورت یک مرکز پژوهشی و درمانی رسماً راه اندازی گردید. معاینات دوره ای و درمان های ارتودنسی لازم جهت بیماران شکاف مراجعه کننده به دانشکده در این مرکز انجام می شود.

معرفی گروه:

در حال حاضر بخش ارتودنسي مشهد با دارا بودن 9عضو هيات علمي (3 نفر استاد، 4 نفر دانشیار - 2 نفر استادیار و 9 نفر دستیار تخصصی) ، يکي از فعال ترين بخش هاي ارتودنسي کشور مي باشد. خانم دکتر آرزو جهانبین مدیریت گروه، خانم دکتر فهیمه فرزانگان معاونت گروه و آقای دکتر فرزین هروی سرپرستی تخصصی گروه را برعهده دارند.


چشم انداز رشته تخصصی ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکی مشهد:

ما می خواهیم با افزایش توانمندیهای فارغ التحصیلان این رشته ودستیابی به فن آوری های نوین ، در طی پنج سال آینده برترین بخش ارتودنسی در کشور باشیم  و با ایجاد راهکارهایی در زمینه های مختلف آموزشی، درمانی و پژوهشی و نیز ارتقاء سلامت جامعه به عنوان یکی از رشته های مطرح در سطح ملی و بین المللی قرار گیریم . 


مدت دوره:  3 سال
معرفی رشته :

معرفی رشته ارتودانتیکس:

دندانهای نامنظم، شلوغ و بیرون زده از زمانهای خیلی دور برای بعضی افراد به عنوان یک مشکل مطرح بوده است و تلاش برای رفع این مشکلات به حداقل 1000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در آثار یونان و اتروسکان (از توابع ایتالیا) دستگاههای ارتودنسی ابتدایی (که با کمال تعجب خوب هم طراحی شده بودند) یافت شده است. با تکامل دندانپزشکی در قرون 18 و 19 تعدادی وسیله درمانی توسط مؤلفین مختلف برای مرتب کردن دندانها ارائه شد و به سرعت تکامل یافت. با تلاش ادوارد انگل در دهه 1890 ارتودنسی به عنوان یک رشته تخصصی در دندانپزشکی مطرح و شناخته شد و انگل نیز «پدر ارتودنسی نوین» لقب گرفت. به طور خلاصه، اهداف ارتودنسی نوین را می توان برقراری بهترین تعادل بین روابط اکلوزال، تأمین زیبایی دندانها و صورت، ثبات نتایج به دست آمده، بقاء طولانی مدت دندانها و ترمیم سیستم دندانی دانست. در حال حاضر ارتودنسی به طور رسمی از طرف انجمن ارتودنتیستهای آمریکا به صورت زیر تعریف شده است:

ارتودنسی بخشی از دندانپزشکی است که به نظارت، هدایت و تصحیح ساختارهای دندانی و صورتی در حال رشد و یا فاقد رشد اختصاص دارد و شامل مواردی است که به حرکت دندانها یا اصلاح بدشکلی ها (مالفورماسیون ها) و روابط غلط استخوان فکها نیاز دارد. دستیابی به این هدفها از طریق تنظیم روابط دندانها و استخوانهای صورت و با اعمال نیرو و یا تحریک و تغییر مسیر نیروهای فانکشنال در داخل مجموعه جمجمه و صورت تحقق می پذیرد.

مسئولیتهای عمده حرفه ارتودنسی عبارتند از :

تشخیص، پیشگیری، مداخله و درمان تمام ناهنجاریهای دندانی و استخوانی؛ طرح ریزی، کاربری و کنترل دستگاههای متحرک، ثابت و فانکشنال؛ و هدایت دندانها و ساختارهای دربر گیرنده آنها برای دستیابی به روابط مطلوب فیزیولوژیک و زیبا بین ساختارهای تشکیل دهنده صورت و جمجمه و حفظ این روابط.

معرفی برنامه آموزشی دوره تخصصی ارتودانتیکس:

دوره تخصصی ارتودنسی یکی از دوره های مصوب نظام آموزش عالی درکشور جمهوری اسلامی  ایران است که به اعطاء  مدرک دانشگاهی تخصصی  می انجامد. این دوره مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های آموزش نظری – عملی – بالینی وتحقیقاتی می باشد که متخصصین این رشته را قادر می سازد تا توانایی تشخیص و درمان انواع مشکلات دندانی و روابط فکی ناصحیح را کسب نمایند.

نحوه پذیرش و طول دوره آموزشی:

 شرط ورود به این دوره تخصصی ، قبولی و کسب نمرات لازمه در آزمون ورودی دستیاران تخصصی است که همه ساله بطور مدون توسط وزارتخانه برگزار گردیده و پذیرفته شدگان  آن اعلام می گردند.   طول دوره تخصصی ارتودنسی در حال حاضر 3 سال و  به صورت تمام وقت طبق آیین نامه و مقررات شورای آموزش دندانپزشکی وتخصصی می باشد.


مدیران گروه از ابتدا تا کنون:

آقای دکتر عباسعلی صحافیان از سال 1353 تا 1357 

دکتر مریم سلیم از سال 1357 تا 1359

دکتر هایده پژند از سال 1359 تا 1365

دکتر مریم خوردی از سال 1365 تا 1374

خانم دکتر طاهره جلالی از سال 1374 تا 1376

آقای دکتر مجید قنبرزاده از سال 1376 تا 1378

آقای دکتر محمد باصفا از سال 1378 تا 1384

خانم دکتر طاهره جلالی از سال 1384 تا 1386

آقای دکتر مصطفی شهابی از سال 1386 تا 1388

آقای دکتر براتعلی رمضان زاده از سال 1388 تا 1390

آقای دکتر فرزین هروی از سال 1390 تا 1392

آقای دکتر مجید قنبرزاده از سال 1392 تا 1394

خانم دکتر آرزو جهان بین از سال 1394 تاکنون

 سرپرستان تخصصی گروه ارتودنسی به ترتیب تأسیس دانشکده تا کنون:

 

آقای دکتر عباسعلی صحافیان

آقای دکتر فرزین هروی

آقای دکتر براتعلی رمضان زاده

آقای دکتر مجید قنبرزاده

خانم دکتر آرزو جهان بین

آقای دکتر مصطفی ابطحی

تماس با گروه:
  آدرس:مشهد، ابتدای بلوار وکیل آباد، مقابل پارک ملت، دانشکده دندانپزشکی،طبقه اول، گروه ارتودنسی  
  تلفن:38829501 051  
 

اعضا

اعضای هیات علمی گروه ارتودانتیکس

    دکتر سید فرزین هروی

استاد گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک : heravif[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی

  دکتر مجید قنبرزاده

استادیار گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :ghanbarzadem[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی 

  دکتر براتعلی رمضان زاده

استاد گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :ramazanzadehb[at]mums.ac.ir

 لینک سوابق آموزشی و پژوهشی
   دکتر مصطفی شهابی

دانشیار گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :shahabim[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی 
 

دکتر سید مصطفی ابطحی

دانشیارگروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي و سرپرست تخصصی

پست الکترونيک :abtahim[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی 

  دکتر فهیمه فرزانگان

دانشیار گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي و معاون گروه

پست الکترونيک :farzaneganf[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی
    دکتر آرزو جهان بین

استاد گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :jahanbina[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی
   
    دکتر سیده مریم امیدخدا

دانشیار گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :omidkhodam[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی
   
    دکتر هومان شفاعی

استادیار گروه ارتودانتیکس دانشکده دندانپزشکي

پست الکترونيک :shafaeeh[at]mums.ac.ir

لینک سوابق آموزشی و پژوهشی
   


 

آموزشی

کوریکولوم گروه ارتدنسی
 
 
برنامه هفتگی اساتید:
 

پژوهشی

اولویت های پژوهشی :  
   

فرآیندهای انجام کار

فرآیند پذیرش بیمار در بخش:  
فرآیند انجام پروژه های تحقیقاتی در گروه:  
قوانین و مقررات بخش:  

افتخارات

رتبه ها:  
دستاوردها:  

 
   

   
         
 
 
 
 

منوي اصلي صفحات داخلی