واحد ليزر

بازدید: 1720

 

 

اساس نامه واحد لیزر

دانلود  فایل اساسنامه واحد ليزر

اساسنامه واحد ليزر دانشکده دندانپزشکي مشهد

در راستاي تصویب طرح ملي بسط و توسعه دانش ليزر در دندانپزشکي در دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی، کمیته ليزر دانشکده دندانپزشکي  مشهد از سال 1390 تشکيل شد. این واحد زیر نظر معاونت پژوهشی دانشکده قرار دارد.  اعضای کمیته لیزر عبارتند از: دبیر کمیته (مسوول واحد)، متخصصین لیزر، معاون آموزشی دانشکده، معاون پژوهشی دانشکده و یک مهندس تجهیزات پزشکی که با مباحث مربوط به لیزر آشنایی داشته باشد. این اعضا وظیفه سیاستگزاری برای فعالیت واحد لیزر را بر عهده دارند.

 

تعریف لیزر و جایگاه لیزر در دندانپزشکی ایران و جهان

Laser  مخفف چند کلمه  (Light Amplification By Stimulated Emission of  Radiation)و به معناي تقويت نور توسط نشر برانگيخته تابش است. ليزر نوعي از امواج الكترومغناطيسي مانند اشعه ايكس، گاما، ماوراء بنفش و ... است که به صورت تك رنگ ساطع مي شود. تئوري نشر برانگيخته ابتدا توسط آلبرت اينشتين در سال ١٩١۶ مطرح شد.  در سال ١٩۶٠ اولين ليزر توسط تئودور مايمن ساخته شد و از آن سال به بعد لیزر های مختلفی در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است.

بيش از چند دهه از عمر اين تكنولوژي در دنيا نمي گذرد و شايد بيش از يك دهه نيست که کاربردهاي معمول بالینی در دندانپزشكي پيدا کرده است. به عبارتي ما با يك پديده جوان روبه رو هستیم. از طرف ديگر اين تكنولوژي در حال توسعه و پيشرفت است.  برخلاف باور عموم که ليزر ابزاري است که تنها مي توان از آن در پاره اي از امور درماني بهره گرفت، ليزر به عنوان يك فناوري قابليت هاي مختلفي دارد و می توان از آن در کارهای تشخیصی و نیز درمانی استفاده کرد. امروزه ليزر، تكنولوژي فوق مدرني است در خدمت بشر.

کشورهاي پيشرفته مانند ژاپن، آمريكا، برزيل، آلمان، بلژيك، فرانسه و روسيه داراي مراکز تحقيقاتي معتبري در زمينه ليزر در دندانپزشكي هستند. انجمن ها و سازمان هاي بزرگي براي اين فناوري در سطح جهان تشكيل شده اند، از جمله فدراسيون جهاني ليزر در دندانپزشكي (WFLD)، آکادمی لیزر در دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا (ALD) و ESOLA در اروپا. در ایران نیز چند سالی است که انجمن لیزري پزشكي ايران (EMLA) تأسیس شده است که یک شاخه دندانپزشکی  هم دارد.

در سال 2003 برای اولین بار بار ایران صاحب کرسی نمایندگی لیزر در فدارسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی شد و پرچم کشورمان جزو 40 کشور برجسته دنیا در پوستر کنگره درج گردید. در اولین حضور فعال در کنگره این فدارسیون در برلین آلمان در سال 2006، ایران با ارائه 17 مقاله تحقیقاتی به عنوان کشور چهارم جهان انتخاب شد و افتخاری دیگر برای ایران رقم خورد. در ادامه فعالیتها ایران با ارائه 34 مقاله تحقیقاتی در کنگره 2008 – هنگ کنگ رتبه دوم را از نظر تعداد مقاله مجدداً کسب کرد و نقطه اوج این فعالیتها حضور مقتدرانه ایران در کنگره فدارسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی در 2010 در دبی بود که  که ایران با ارائه 28 مقاله به صورت سخنرانی و 10 مورد ارائه پوستر رتبه اول جهان را در میان 53 کشور جهان کسب نمود.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

به طور کلی کاربردهای لیزر در دندانپزشکی به سه گروه کلی تقسیم می شوند. اول وادی تشخیص است که در این مرحله لیزر به عنوان ابزار تشخیص به کمک دندانپزشک می آید. دوم مرحله درمان و روش های درمانی و سوم آثار شبه دارویی لیزرهای کم توان یا کم شدت است.

در مرحله تشخیص، مهمترین مزیت لیزر در تشخیص ساده پوسیدگی های دندانی در مراحل اولیه پوسیدگی است. در این مرحله لیزر به ما کمک می کند تا با پدیده «فلورسنت» که حاصل از تقابل یک لیزر دیودی و بافت دندانی است، نه تنها بودن یا نبودن پوسیدگی را تشخیص دهیم، بلکه روند فعالیت آن را نیز دریابیم. در حال حاضر ابزاری برای کشف این موضوع وجود ندارد. این شیوه از سایر شیوه ها مانند تشخیص چشمی یا روش رادیوگرافی و «اولتراسوند» سریع تر جواب می دهد. حسن بزرگ این روش کاربری ساده آن است که حتی مربی بهداشت نیز می تواند به سادگی با آن کارکرده و سریعاً کودکان با ریسک بالا را به دندانپزشکان ارجاع دهد. شایان ذکر است ، این ابزار نسبتاً ارزان بوده و با باتری کار می کند. روش تشخیص دیگر لیزر «داپلرفلومتری» است که با سنجش میزان جریان خون در دندان ها، زنده بودن یا نبودن آن را می توان ردیابی کرد. در گذشته وقتی کودکی دندانش ضربه می خورد و به دندانپزشک مراجعه می کرد، دندانپزشک به غیر از واگذار کردن وضعیت موجود به گذر زمان تا حدود شش ماه که علائم رادیوگرافی آن بارز شود، هیچ راه تشخیص دیگری نداشت. چه بسا این گذر زمان به بهای تحلیل های داخلی و ایجاد ضایعات پیشرفته تر در انتهای ریشه دندان که مشکلات عدیده ای را در پی داشت، تمام می شد. امروزه « لیزر داپلر فلومتری» این مشکل را مرتفع کرده است.

یکی از روش های جدید، تشخیص سرطان های ناحیه دهان و سر و گردن با استفاده از «فتوداینامیک تراپی» است. در این روش یک ماده حساس به نور  به نام «فتوسنسیتایزر» به بیمار تزریق می شود و می توان با کمک بررسی تجمع این ماده در سلول های سرطانی و بازتاب پرتوهای فلورسنت از ضایعه و پروسس کردن آن در دستگاه های پیشرفته کامپیوتری، این قبیل سرطان ها را تشخیص داد. همچنین با تهیه هولوگرام های لیزری درمانگر قادر خواهد بود نماهای سه بعدی از آنومالی های فکی و دهانی را به تصویر بکشد.

در امر درمان نیز با مزیت هایی که به مواردی از آن اشاره شد، سعی بر این است که با توانایی های لیزر، بافت ذی قیمت دندانی را که قابل بازیافت نیست حفظ کرد و با حداقل تهاجم درمان های دندانپزشکی را انجام داد. جراحی بافت نرم دهان شامل بیوپسی، نمونه برداری، برداشتن ضایعات «تومورال»، برداشتن ضایعات استخوانی، درمان مقطعی آفت و تب خال، حذف پوسیدگی های دندانی، تراش بافت های دندانی برای تمامی منظورهای زیبایی و ترمیمی، بلیچینگ یا روشن کردن رنگ دندان، تغییر ساختار سطحی دندانها و ایجاد مقاومت در برابر عوامل پوسیدگی زا از دیگر کاربردهای لیزر در دندانپزشکی به شمار می رود. در حال حاضر لیزرها در تمامی تخصص های ده گانه دندانپزشکی در بسیاری از امور حرفی برای گفتن دارند که از حوصله این مجال خارج است. برای مثال در درمان ریشه دندان ضدعفونی کردن کانال دندانی به یک معضل اساسی برای متخصصان درمان ریشه دندان تبدیل شده است که با بهره گیری از فناوری لیزر این مشکل نیز تا حدودی حل شده است. همچنین در دندانپزشکی کودکان که نیازمند کنترل رفتاری خاص است، در بسیاری از مراحل درمانی می توان از لیزر سود جست. برای نمونه در جراحی کودکانی که زبان چسبیده به دهان دارند و در صورت تداوم در آینده دچار مشکلات فکی و گفتاری خواهند شد، نیز این امکان میسر شده تا با حداقل ایجاد درد و با بی حسی موضعی، بدون نیاز به بیهوشی عمومی و در سنین حتی کمتر از دو سال عمل جراحی را به سهولت انجام داد و زبان را آزاد کرد.

در آن روی سکه، در مقابل لیزرهای پر شدت که عاملی برای کندن و بریدن است، دنیای زیبای لیزرهای کم شدت مطرح است. این نوع لیزرها با خواص ضدالتهابی، کاهش درد، تأثیر ایمونولوژیکی و آثار متابولیکی به فرآیند بهبود روند درمان یا کاهش عوارض درمان کمک می کنند. از مزایای لیزرهای کم توان می توان به مواردی چون ترمیم زخم های ناشی از جراحی ها، کاهش درد در درمان های معمول دندانپزشکی، بهبود ترمیم ضایعات استخوانی در درمان های پیوندی، بازسازی استخوان، ترمیم اعصاب آسیب دیده و درمان بعضی از بیماری های داخل حفره دهان اشاره کرد.

محاسن  استفاده از لیزر در دندانپزشکی:

در جراحی بافت نرم، لیزر مانند چاقو عمل می کند، اما نسبت به چاقو دارای مزیت هایی است ، آول آنکه در مسیر برش، مکانیسم آن به گونه ای است که انعقاد مناسبی ایجاد می کند. این مسئله برای عده ای که مشکلات انعقادی دارند، یک مزیت محسوب می شود. همچنین با انعقاد حاصل شده جراح دید بهتری نسبت به ناحیه جراحی پیدا می کند. دوم اینکه با بسته شدن عروق لنفاوی ورم و التهاب ناشی از جراحی نیز کمتر شده و در نهایت بیمار ناراحتی های کمتری متعاقب اعمال جراحی خواهد داشت. همچنین ترمیم ناحیه جراحی با سرعت بیشتری رخ می دهد. در ضمن با لیزر قادر هستیم، برش های بسیار ریز، دقیق و کنترل شده ای داشته باشیم. حتی می توان زمان برش را در حد چند میلینیوم ثانیه در لیزرهای پالسی کاهش داد.

در برداشت بافت سخت، مسائل به گونه ای دیگر است. وقتی فرز دندانپزشکی بافت سخت دندانی را برش می دهد، این برش ها فشاری را روی پالپ دندان (محفظه ای که در مرکز دندان قرار گرفته و در آن عروق و اعصاب دندان قرار دارند)، وارد می کند. این فشار ها و لرزش ها در بیمار احساس درد ایجاد می کند. بیشتر لیزرها بدون تماس، عمل کندگی را انجام می دهند. زمانی که لیزر جایگزین فرز شود، دندانپزشک قادر خواهد بود بدون تماس و لرزش بسیار ظریف و در کسر میلینیوم ثانیه با حداقل درد عمل جراحی خود را انجام دهد.

از طرف دیگر، در زمان تراش دندان با فرز براده های حاصل از تراش لایه اسمیر سبب کاهش قدرت چسبندگی مواد ترمیمی هم رنگ دندان با دندان تراش خورده می شود. در حالی که در روش لیزر، این لایه ایجاد نمی شود و به این ترتیب کیفیت چسبندگی مواد به دندان بهبود می یابد. همچنین چون ماهیت برداشت بافت پوسیده توسط لیزر به روشی غیر از تراش با فرز های معمول دندانپزشکی است (برهم کنش فوتوترمال و فوتوابلیشن)، بافت بیشتری از دندان حفظ خواهد شد. ضربه فرز همچنین سبب ایجاد ترک های بسیار ریز میکروسکوپی روی مینای دندان می شود که به هنگام بهره گیری از لیزر چنین ترک هایی نیز به حداقل ممکن می رسد. شاید بتوان گفت با آمدن ایده درمان های با حداقل تهاجم که در علوم پزشکی به سرعت در حال رواج است، این ابزار بتواند ما را به این منظور نزدیک تر کند.

 

 

تجهیزات و امکانات موجود در واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی عبارتند از:

1-     دستگاه لیزر اربیوم-یاگ  (Er:YAG)مدل  Smart 2940Dplusساخت کارخانه Deka  ایتالیا (خرید از طریق گرنت بنیاد ملی نخبگان مربوط به خانم دکتر بیدار- خانم دکتر قوام نصیری- آقای دکتر معین تقوی- آقای دکتر جعفر زاده)

2-     درایور دستگاه لیزر کم توان 2000+ Mustang و پروب لیزر کم توان گالیوم-آلومینیوم-ایندیوم-فسفات
(Ga-Al-In-P) با طول موج 630 نانومتر و توان 10 میلی وات ساخت کارخانه Mustang روسیه (خرید از طریق بودجه مرکز تحقیقات دندانپزشکی)

3-     پروب لیزر کم توان گالیوم-آلومینیوم-ایندیوم-فسفات (Ga-Al-In-P) با طول موج 630 نانومتر و توان 20 میلی وات ساخت کارخانه Mustang روسیه (خرید از بودجه مرکز تحقیقات دندانپزشکی)

4-     دستگاه لیزر کم توان گالیوم –آرسناید (Ga-As) با طول موج 890 نانومتر و توان حداکثر 80 وات (توان متوسط 75 میلی وات) ساخت کارخانه Mustang روسیه (خرید از طریق طرح تحقیقاتی با کد 88563)

5-     دستگاه لیزر تشخیص پوسیدگی دیاگنودنت (DIAGNOdent pen) ساخت کارخانه  KaVoآلمان (خرید از طریق طرح تحقیقاتی با کد 88572)

6-     درایور دستگاه لیزر کم توان مدل DD2 ساخت کارخانه Thor انگلستان (خرید از طریق طرح تحقیقاتی با کد   900089(

7-     پروب لیزر کم توان گالیوم – آلومینیوم- آرسناید (Ga-Al-As) با طول موج 810 نانومتر و توان 200 میلی وات ساخت کارخانه Thor انگلستان (خرید از طریق طرح های تحقیقاتی با کدهای 88563  و  89342)

8-     دستگاه لیزر کم توان گالیوم-آلومینیوم-ایندیوم-فسفات (Ga-Al-In-P) با طول موج 660 نانومتر و توان 200 میلی وات ساخت کارخانه Thor انگلستان (خرید از طریق طرح تحقیقاتی با کد 901142)

9-     دستگاه لیزر دیود پر توان گالیوم – آلومینیوم- آرسناید  (Ga-Al-As) با طول موج 810 نانومتر و توان 8 وات ساخت کارخانه ای. ار. سی (A.R.C.) آلمان (خرید از طریق طرح  900683 )

10-دستگاه لیزر تشخیص پوسیدگی Vistacam ix ساخت کشور آلمان (خرید از طریق طرح تحقیقاتی با کد 910368)

 

وظایف واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی را می توان به صورت اهداف پژوهشی و اهداف آموزشی خلاصه کرد:

اهداف و وظایف پژوهشی واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی:

1-     تجهیز واحد پژوهش لیزر به امکانات مورد نیاز جهت اهداف آموزشی و پژوهشی

2-     انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه های مختلف.

3-     عقد قراردادهای پژوهشی با دانشگاه های معتبر جهت همکاری های پژوهشی مشترک.

4-     مشاوره و راهنمایی جهت طرح های مرتبط با لیزر.

5-     تأسیس مرکز تحقیقات لیزر

 

اهداف و وظایف آموزشی واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی:

1-     تدوین طرح درس جهت آموزش دانشجویان دکتری و دستیاران تخصصی

2-      همکاری در تدریس واحد عمومی "كليات نور و ليزر در دندانپزشكي" در کوریکولوم جدید رشته دندانپزشکی (یک واحد)

3-     همکاری در تدریس واحد اختیاری "کلیات کاربردهای کلینیکی لیزر در دندانپزشکی" در کوریکولوم جدید رشته دندانپزشکی (2 واحد)

4-     مشاوره و همکاری در تدریس مباحث مربوط به لیزر در رشته های مختلف دندانپزشکی

5-     تدوین دوره های آموزشی کوتاه مدت برای دندانپزشکان فارغ التحصیل

6-     راه اندازی دوره فلوشیپ لیزر

7-     تدوین جزوات آموزشی

8-     راه اندازی بخش لیزر در دانشکده دندانپزشکی مشهد

9-     آموزش نحوه استفاده از لیزر به همکاران علاقه مند به صورت عملی

10-برگزاری سمینارهای آموزشی جهت گروه های مختلف دانشکده

 

 

 واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی

 

فرم قرداد مجری  با واحد لیزر

دانلود فایل فرم قرارداد مجري با واحد ليزر

به نام خدا

فرم قرارداد واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی مشهد                                                                     تاریخ

 

 

اين قرارداد ما بين واحد پژوهش ليزر دانشکده دندانپزشکي مشهد از يک طرف و سرکار خانم/جناب آقاي دکتر ----------------------  سمت :----- نشاني : ------------------------- تلفن--------------

که در اين قرارداد به اختصار مجري ناميده مي شود جهت تامين فضاي فيزيکي و تجهیزات مورد نیاز برای انجام طرح های لیزر منعقد
مي گردد. طرفين با امضای اين قرارداد خود را ملزم و متعهد به رعايت اجراي کامل و تمام  مفاد آن مي دانند و مجري در اجراي مفاد
قرار داد به  عذر عدم اطلاع نمي تواند متعرض گردد.

 

 

ماده 1- موضوع قرارداد

موضوع قرارداد تامين فضاي فيزيکي و تجهیزات لیزر مورد نیاز جهت طرح تحقيقاتي با عنوان " -------------------------------------- --------------------------------------------        با کد:  ---------------

مصوب شوراي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي مشهد/ساير دانشگاهها مي باشد.

تبصره: يک نسخه از پروتکل طرح تحقيقاتي که شامل چگونگي روند کار و ز مراحل عملياتي قابل انجام در واحد پژوهش لیزر و بودجه بندي آن مي باشد و مصوب شورای پژوهشی دانشگاه است، جزء لاينفک اين قرار داد است.

 

 

ماده2- مبلغ قرارداد

هزینه پیش بنی شده جهت انجام طرح در واحد لیزر مبلغ------ می باشد که توسط مجری طرح-----------------------   به حساب -----------------    واریز میگردد.

تبصره:هزینه های پیش بینی شده بر مبنای اساسنامه واحد لیزر و در ابتدای هر سال مطابق با نرخ روز تعیین شده است که افزایش هزینه هاتوسط مجری در تعیین می شود. هزینه مواد مصرفی بر مبنای قیمت روز تعیین می شود.

 

 

تعهدات واحد پژوهش:

1-     واحد لیزر متعهد مي گردد طبق برنامه زمانبندي منعقد شده  بين مجري طرح و واحد پژوهش  امکانات موجود در واحد را بصورت غير مصرفي در اختيار مجري طرح  قرار دهد.

2-     دانشجو یا مجری طرح باید تنها در ساعات کاری واحد لیزر و با هماهنگی قبلی به این مرکز مراجعه نماید. در غیر این صورت واحد لیزر از پذیرفتن همکاران معذور می باشد.

3-     مجری طرح موظف است در زمینه انتخاب نوع لیزر و پارامترهای متناسب طبق  نظر مشاور لیزر طرح تحقیقاتی عمل نماید. واحد لیزر هیچ گونه تعهدی در ارتباط با درست بودن نوع لیزر و پارامتر های انتخاب شده ندارد و مسئولیت نتایج طرح تحقیقاتی بر عهده این واحد نمی باشد.

4-     واحد پژوهش هيچگونه مسئوليتي در قبال پذيرش  افرادي که  از طرف مجري جهت انجام قسمتهاي مختلف طرح در نظر گرفته شده اند، ندارد و تنها حضور مجری یا دانشجوی طرح قابل قبول می باشد.

5-     مسئولیت بروز هر گونه خسارت احتمالي از طرف مجری یا دانشجوی طرح به تجهزات لیزر بر عهده مجري خواهد بود و مجری طرح موظف است علاوه بر هزینه کار با دستگاه، هزینه تعمیر دستگاه را نیز پرداخت نماید.

6-     تهیه تیپ، فیبر و سایر لوازم مصرفی لیزر بر عهده واحد لیزر می باشد و مجری طرح موظف است قبل از انجام طرح تحقیقاتی هزینه ها را به واحد لیزر پرداخت نماید.

7-     در صورت تأخیر در انجام طرح تحقیقاتی طبق قرارداد منعقد شده، هزینه کار با تجهیزات لیزر بر مبنای هزینه های مصوب همان سال حساب خواهد شد.

 

تعهدات مجري طرح

1-     تکميل فرم ثبت  طرح در واحد پژوهش لیزر

2-     پيش بيني محدوده زماني طرح در واحد پژوهش لیزر، تعين تعداد و ساعات جلسات مورد نياز و اعلام به واحد پژوهش لیزر

3-     مجري طرح متعهد ميگردد  کليه وسايل و تجهیزات واحد پژوهش لیزر را پس از پايان کار بصورت سالم و بدون نقص به واحد پژوهش تحویل دهد.

4-     مجري متعهد مي گردد برنامه زمانبندي استفاده از امکانات پژوهشي  لیزر را یکماه  قبل از شروع طرح به اين واحد ارائه دهد تا هماهنگي لازم صورت گيرد.

5-     مجري متعهد مي گردد کليه هزينه هاي مواد مصرفي را در ابتداي طرح در اختيار واحد پژوهش لیزر قراردهد.

6-     مجري متعهد است یک نسخه از گزارش پایانی طرح انجام شده را که به معاونت پژوهشی دانشگاه  ارسال میکند، در قالب الکترونيک به واحد پژوهش لیزر ارايه دهد.

امضا طرفین قرارداد

 

                           مجری طرح                                                                     سرپرست واحد پژوهش لیزر

 

هزینه خدمات واحد لیزر

دانلود فایل هزينه خدمات واحد ليزر

 

لیست تجهیزات موجود در واحد لیزر دانشکده دندانپزشکی

1-    دستگاه لیزر اربیوم-یاگ (Er:YAG)  ساخت شرکت دکا ایتالیا

2-    دستگاه لیزر کم توان قرمز ساخت کارخانه موستانگ روسیه

3-    دستگاه لیزر کم توان مادون قرمز ساخت کارخانه موستانگ روسیه

4-    دستگاه لیزر کم توان قرمز ساخت کارخانه Thor انگلستان

5-    دستگاه لیزر کم توان مادون قرمز ساخت کارخانه Thor انگلستان

6-    دستگاه لیزر دیود پر توان گالیوم–آلومینیوم-آرسناید (Ga-Al-As) ساخت کارخانه A.R.C  آلمان

7-    دستگاه لیزر CO2 ساخت کره (این دستگاه در اصل متعلق به گروه بیماریهای دهان می باشد)

8-    دستگاه لیزر تشخیص پوسیدگی دیاگنودنت ساخت شرکت کاوو آلمان

9-    دستگاه لیزر تشخیص پوسیدگی ویستا کم ساخت آلمان

10-    دستگاه اسپکتروفتومتر Vita Easy Shade

 

لیست وسایل وجود در واحد لیزر


دانلود فایل لیست وسایل موجود در واحد لیزر

جدول تعرفه های  خدمات واحد ليزر دانشکده دندان پزشکی مشهد (براي هيأت علمي دانشكده) (براي مجريان خارج دانشكده هزينه ها 40% اضافه
مي شود):

ردیف

 

(1)

نام خدمت

 

(2)

شرح مختصرو استاندارد خدمت (شامل توضیحی کامل از تعهدات ارائه شده در هر خدمت )(3)

قیمت تمام شده شامل :

تعرفه فعلی دردانشکده دندان

تهران

 

(7)

تعرفه فعلی دردانشکده دندان شهید بهشتی

 

(8)

تعرفه فعلی دردانشکده دندان شیراز

 

(9)

تعرفه فعلی دردانشکده

فنی مهندسی....

 

(10)

تعرفه پیشنهادی در دانشکده دندان مشهد

 (برحسب هزینه کل)

 

(11)

هزینه تجهیزات،مواد

(متعلق به دانشکده)

 

(4)

هزینه سربار کارشناسی ،مشاوره

(متعلق به معاونت پزوهشی دانشکده)(5)

هزینه کل

 

 

(6)

 

1

 

تراش دندان

با ليزر اربيوم ياگ انجام مي شود. هزينه تيپ دستگاه بر عهده مجري طرح مي  باشد.

هر دندان 000/200

000/100

000/300

000/500

ندارد

ندارد

ندارد

000/300

 

2

 

 

جراحي لثه

 

با ليزر اربيوم ياگ.

هزينه تيپ دستگاه بر عهده مجري طرح مي  باشد.

 

هر جراحي

000/200

 

000/100

 

000/300

 

000/500

 

ندارد

 

ندارد

 

ندارد

000/300

 

3

 

جراحي

لثه

 

با ليزر ديود.

 هزينه فيبر دستگاه بر عهده مجري مي  باشد.

 

هر جراحي

000/140

 

000/100

 

000/240

 

000/400

 

ندارد

 

ندارد

 

ندارد

000/240

4

آماده سازي سطح

 

با ليزراربيوم ياگ.

يك سوم هزينه تيپ دستگاه بر عهده مجري

مي  باشد.

 

 

 

هر دندان يا نمونه 000/70

000/50

000/120

000/200

ندارد

ندارد

ندارد

000/120

5

ضد عفوني كانال ريشه

 

با ليزر ديود.

 هزينه فيبر دستگاه بر عهده مجري مي باشد.

 

هر دندان

000/150

000/90

000/240

000/400

000/350

ندارد

ندارد

000/240

6

بليچينگ- درمان افزايش حساسيت دندان

 

با ليزر ديود.

 هزينه فيبر دستگاه برعهده مجري ميباشد.

 

هر4 دندان

000/150

000/90

000/240

000/400

000/350

ندارد

ندارد

000/240

7

كاهش درد، درمان افزايش حساسيت، كاهش تورم بعد از عمل

 

ليزر كم توان قرمز موستانگ

 

هر بيمار 000/10

000/50

000/60

000/100

000/75

ندارد

ندارد

000/60

8

كاهش درد، درمان افزايش حساسيت، كاهش تورم، افزايش سرعت حركت دندان

 

ليزر كم توان مادون قرمز  موستانگ

 

هر بيمار 000/10

000/50

000/60

000/100

000/75

ندارد

ندارد

000/60

9

كاهش درد، درمان افزايش حساسيت، كاهش تورم بعد از عمل

 

 

 

 

 

ليزر كم توان قرمز Thor

 

000/50

000/70

000/120

000/200

ندارد

ندارد

ندارد

000/120

10

 

كاهش درد، درمان افزايش حساسيت، كاهش تورم، افزايش سرعت حركت دندان

ليزر كم توان مادون قرمز  Thor

 

000/50

000/70

000/120

000/200

ندارد

ندارد

ندارد

000/120

11

تشخيص پوسيدگي

با دستگاه

دياگنودنت.

هزينه تيپ دستگاه بر عهده مجري مي  باشد.

 

000/20

000/20

000/30

000/50

.000/35

ندارد

ندارد

000/40

12

تشخيص پوسيدگي

 

با ليزر ويستا كم

 

000/50

000/70

000/100

000/125

ندارد

ندارد

ندارد

000/120

 

 

عنوان تب 2

متن شما....

 

 
     

منوي اصلي صفحات داخلی